Kínálgató
Hasznos információk
Hasznos információk olvasni szeretőknek
Bizonyára tudod, hogy a könyvtári könyvekbe nem szabad beleírni, hiszen az köztulajdon, rajtad kívül még sokan olvassák. Előfordul, hogy annyira megtetszik egy részlet, egy gondolat, hogy szívesen lejegyeznéd. Ilyen esetekben készíthetsz jegyzetet, olvasónaplót.
Amikor elkezdesz olvasni egy könyvet, tegyél bele egy hosszú, üres papírcsíkot. Ha ez kéznél van olvasás közben, ráírhatod gondolataidat, kérdéseidet, a szerző nevét, a könyv címét, a megfelelő oldalszámokat, melyekre még szükséged lehet. Így bármikor könnyen visszakeresheted a számodra fontos információkat, akár olvasónaplót is készíthetsz ezek felhasználásával.
Jó, ha tudod!
Ha nem csak magadnak készíted ezeket a feljegyzéseket, ha mások által is olvasható lesz írásod, akkor minden olyan esetben hivatkoznod kell, amikor más szerző által írt művéből (forrás) akár szó szerint, akár átfogalmazva idézel, felhasználsz.
Hivatkozás, forrásmegjelölés
Amikor szeretnél felhasználni egy forrást, annak etikai, szakmai, szellemi és formai szabályai vannak. Igaz ez a nyomtatott, az elektronikus (internetes) dokumentumokra, illetve szöveges vagy képi tartalmakra is. Alkotásod végén meg kell adnod a forrás minden fontos adatát (ezek könyv esetén: szerző/szerkesztő, cím, kiadási hely, kiadó neve, kiadás éve).
Így elkerülöd a plágiumot és az adott művet mások számára is visszakereshetővé teszed.